Waarom is er nog steeds geen cao voor fysiotherapeuten in de eerstelijn?

aug 29, 2025

We willen het allemaal; een cao voor de eerstelijn. Hoe komt het dan dat het (nog steeds) niet gelukt is om er een af te spreken? Waar is Fysiovakbond FDV de laatste jaren precies mee bezig geweest? We leggen het je uit in dit artikel.

Samenvatting:

  • Hogere tarieven zijn nodig om arbeidsvoorwaarden af te spreken die gelijk zijn met die van fysio's die bijvoorbeeld in een ziekenhuis of verpleeghuis werken.
  • Hulp van buiten het systeem is nodig; daarom zoeken we veel media-aandacht en politieke aandacht.
  • Onze acties kunnen we alleen blijven voortzetten met jouw hulp.

Geen cao = veel onzekerheid

Sinds 2004 is er geen cao voor fysio’s in de eerstelijn. De afgelopen twintig jaar is daardoor een wildgroei aan contracten ontstaan. Daarbij zijn er grote verschillen in salaris, manier van belonen en arbeidsvoorwaarden. De rechtszekerheid van sommige contractvormen is regelmatig onderwerp van gesprek. De fysiotherapeuten staan stipt op een met het aantal adviesaanvragen bij onze juridische ondersteuning van FBZ Rechtshulp.

Naast een grote variatie in contracten, werkt een fysio gemiddeld 3,8 uur per week in eigen tijd. De secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals pensioen en scholingsvergoeding, zijn gemiddeld genomen ver onder de maat. De vergelijking met fysio’s die bijvoorbeeld in een ziekenhuis werken, is snel gemaakt. Zij verdienen 45-61% meer salaris. En bouwen 2,15 – 3,2 keer zoveel pensioen op.

Hierdoor is er een gebrek aan toekomstperspectief. Daarom verlaten veel fysio’s binnen tien jaar het vak. De uitstroom is enorm. 2.922 fysio’s verlieten het vak in 2024. 70% van de fysiotherapeuten overweegt te stoppen.

Bron: Rapport Arbeidsvoorwaarden in de eerstelijns fysiotherapie 2024

Waarom is het zo moeilijk om tot een cao te komen?

Pas vanaf 2019 is er een werkgeversvereniging, de Werkgeversvereniging Fysiotherapie, die genoeg vertegenwoordiging had om te kunnen onderhandelen over een Cao Eerstelijnsfysiotherapie. Vanaf dat moment zijn we met elkaar in gesprek geweest. Dat leidde eind 2022 tot een principeakkoord. Dit riep veel weerstand op bij de werkgevers. Dus is het principeakkoord nooit ter stemming gebracht. En dus niet rechtsgeldig. Er zijn wel praktijken die het gebruiken als voorbeeld voor hun arbeidsovereenkomsten.

De belangrijkste conclusie was halverwege 2023 dat een betere vergoeding voor fysiotherapie noodzakelijk is voordat er een cao afgesproken kan worden. Daarom is Fysiovakbond FDV, in samenwerking met KNGF, Werkgeversvereniging Fysiotherapie en andere partijen in de fysiotherapie, sindsdien bezig met aandacht vragen voor de problemen die spelen in de fysiotherapie.

Waar werken we nu aan?

We zijn met alle partijen tot de conclusie gekomen dat we hulp nodig hebben van buiten het systeem van zorgverzekeraar en therapeut. Dus zijn al onze acties er de laatste anderhalf jaar op gericht om publieke en politieke aandacht te trekken.

Voorbeelden hiervan zijn:

Dit heeft politieke aandacht opgeleverd, waaronder de motie voor een Noodplan Fysiotherapie en het onderzoeken van minimumtarieven. Er loopt een onderzoek naar de marktwerking van de fysiotherapie door de NZa. De tussentijdse rapportage is bekend. Fysiovakbond FDV is een van de partijen die meedenkt met de NZa om dit onderzoek goed vorm te geven.

Fysio’s verdienen een fatsoenlijke cao

Net als collega’s in ziekenhuizen en verpleeghuizen verdienen fysiotherapeuten in de eerstelijn goede arbeidsvoorwaarden. Dit blijft het uiteindelijke doel; gelijke arbeidsvoorwaarden voor alle fysio’s in loondienst. Wij blijven ons hiervoor inzetten. Dat kunnen we alleen doen met steun van jou als fysio in loondienst!

Wil jij ons helpen?

Sluit je aan bij Fysiovakbond FDV! (105 euro per jaar, en je krijgt direct al onze ledenvoordelen)

Of meld je aan voor onze nieuwsbrief via het formulier hieronder.

Na meer dan twintig jaar zonder cao starten binnenkort de onderhandelingen over een nieuwe cao Eerstelijns Fysiotherapie. Maar misschien vraag jij je af: wat ga ik daar eigenlijk van merken?

Zeker als je al een aantal jaren in de eerstelijn werkt, is dat een interessante vraag. Wat kan een cao betekenen voor je werk, je ontwikkeling en je toekomst in de eerstelijn? We beantwoorden de belangrijkste vragen in dit artikel.

Ik werk al jaren zonder cao. Wat zou ik van een cao merken?

Dat hangt natuurlijk af van wat er uiteindelijk aan de onderhandelingstafel wordt afgesproken.

Maar een cao kan afspraken vastleggen over allerlei zaken die je tijdens je loopbaan tegenkomt. Denk bijvoorbeeld aan pensioen of mogelijkheden om je te blijven ontwikkelen en scholen.

Het verschil is vooral dat zulke afspraken niet alleen iets zijn tussen jou en je werkgever. Er ligt een basis waarop je kunt terugvallen en je weet beter waar je aan toe bent.

En deze arbeidsvoorwaarden gaan voor iedereen in de eerstelijn gelden. Dat geeft meer zekerheid voor iedereen, werkgevers én werknemers.

Ik vind mijn werk leuk, maar vraag me soms wel af of ik dit zo wil blijven doen. Kan een cao daar echt iets aan veranderen?

Dat is misschien wel de belangrijkste vraag.

We horen van collega's dat ze hun vak prachtig vinden, maar tegelijkertijd twijfelen over hun toekomst in de eerstelijn. En dat is zorgelijk. Want als goede fysiotherapeuten vertrekken omdat ze elders wel toekomstperspectief hebben, heeft uiteindelijk de hele eerstelijn daar last van.

Een cao lost dat niet in één keer op. Maar goede arbeidsvoorwaarden kunnen er wél aan bijdragen dat je niet alleen graag fysiotherapeut bént, maar dat ook wilt blijven.

Over welke arbeidsvoorwaarden worden dan afspraken gemaakt in een cao?

Een cao gaat over de afspraken die te maken hebben met jouw werk en de voorwaarden waaronder je dat werk doet. Denk bijvoorbeeld aan afspraken over beloning, werktijden, verlof, pensioen, scholing en ontwikkeling.

Welke afspraken uiteindelijk in een nieuwe cao Eerstelijns Fysiotherapie komen, kunnen we nu nog niet zeggen. De onderhandelingen moeten immers nog beginnen.

Wat voor ons belangrijk is, is dat er goede afspraken komen die passen bij het werken in de eerstelijn. Niet alleen voor nu, maar ook voor later in je loopbaan. Zodat je je kunt blijven ontwikkelen en het aantrekkelijk blijft om in de eerstelijn te werken.

Kan ik dit soort afspraken niet gewoon zelf met mijn werkgever maken?

Dat kan, en dat gebeurt nu natuurlijk ook.

Maar het betekent wel dat veel afhangt van waar je werkt en wat je zelf afspreekt. Met een cao zijn er afspraken die voor iedereen gelden. Dat geeft jou houvast en maakt voor werkgevers duidelijk waar zij aan toe zijn.

Je hoeft dan niet iedere keer zelf meer te onderhandelen met je werkgever.

Mijn werkgever heeft het ook niet makkelijk. Hoe passen betere arbeidsvoorwaarden daarbij?

Werkgevers en werknemers hebben hier uiteindelijk hetzelfde belang.

Een fysiotherapiepraktijk kan niet zonder fysiotherapeuten die graag in de eerstelijn willen werken. En fysiotherapeuten kunnen niet zonder gezonde praktijken waarin ruimte is om goede zorg te leveren.

Daarom willen we werkgevers en werknemers niet tegenover elkaar zetten. We moeten juist samen kijken wat nodig is om de eerstelijn gezond te houden.

Dus wat heb ik uiteindelijk aan een cao?

Wat ons betreft: perspectief.

Dat je niet over een paar jaar hoeft te denken: ik vind mijn vak nog steeds mooi, maar ik zie mezelf dit zo niet blijven doen.

We willen dat de eerstelijn een plek is waar fysiotherapeuten graag beginnen, zich kunnen ontwikkelen én willen blijven werken. Met goede afspraken die daarbij passen.

Daarom zijn de komende cao-onderhandelingen zo belangrijk. Niet alleen voor hoe we vandaag werken, maar ook om weer echt toe te werken naar gezonde arbeidsvoorwaarden voor een gezonde fysiotherapiesector voor een gezond Nederland.

Share This